ZNAKOVI
(NE)SIGURNOSTI
U SLUČAJU OPASNOSTI
OKUPIMO SE
17. KONDENZ
Festival savremenog plesa
25.-31.10. 2024.
ZNAKOVI (NE)SIGURNOSTI
U SLUČAJU OPASNOSTI, OKUPIMO SE
Pažnja!
17. KONDENZ festival dolazi u uslovima opšte nesigurnosti i fragmentacije.
Molimo vas da ostanete u stanju pripravnosti.
U slučaju opasnosti, okupimo se!
Moguća je pojava vrtoglavice usled ubrzanja sveta u nepovratnoj promeni.
Oprez!
KONDENZ festival može izazvati emocionalne reakcije i zahteva vašu punu pažnju. Uključuje predstave, radionice i programe koji ispituju ranjivost, koje čoveka uparuju s mašinama, pitaju se šta (ni)je na prodaju, i prate tokove fluidnih identiteta.
Konsultujte osobu kraj sebe, ili mapu, kako biste utvrdili koje su vam PLESNE TAČKE najbliže.
Upozorenje!
Ulazite u prostor gde se pravila savijaju pod težinom. Molimo vas da ostanete otvoreni.
Hvala vam na pažnji! Želimo vam bezbedno, erotično i inspirativno iskustvo 17. KONDENZ festivala!
Ovogodišnji Kondenz festival savremenog plesa i performansa održava se u periodu od 25. do 31. oktobra na četiri lokacije u Beogradu: Bitef teatar, Atelje 212, Centar za kulturnu dekontaminaciju i Kulturni centar Magacin. Slogan sedamnaestog izdanja festivala koji organizuje Stanica Servis za savremeni ples glasi “Znakovi (ne)sigurnosti. U slučaju opasnosti, okupimo se.” U svetu gde opasnost postaje signal ali i sredstvo za povlačenje, mi biramo da se okupimo, osnažimo prijateljstva i gradimo dugoročne saradnje koje festival neguje od samog početka.
Kao i svake godine i ovog puta publika će moći da pogleda domaće i međunarodne plesne predstave, a obavezan deo programa su i radionice na koje zainteresovani mogu da se prijave putem maila stanica.info@gmail.com.
Festival otvara predstava domaće umetnice Ane Dubljević, pod nazivom “Žiška”, koja će se održati u petak, 25. oktobra, sa početkom u 20 časova u Bitef teatru (Skver Mire Trailović 1). “Žiška” je koreografski rad inspirisan erotskom poezijom, koji istovremeno razmatra uticaj savremenog ekonomskog modela “junkification” na kvalitet erotskog sadržaja, i otvara prostor transformacije tih sadržaja van tržišnih pritisaka. Dramaturgiju takođe potpisuje Ana Dubljević, muziku Emilija Đonin, scenografiju i kostim Ana Dimitrijević, sestra projekta je Milica Ivić, a u predstavi nastupaju Tamara Pjević, Bojana Stojković, Igor Koruga i Marko Milić.
Predstava rumunske koreografkinje i izvođačice Ioane Marchidan “Bodies on the line” biće izvedena 26. oktobra od 20 časova u Centru za kulturnu dekontaminaciju (Birčaninova 21). Predstava istražuje širi pritisak vremena u kom živimo i sužavanje prostora za nezavisnu umetnost, kreativnost i slobodno promišljanje. Smeštajući tela u područja sigurnosti i područja neizvesnosti, autorka se bavi pitanjima otuđenosti pod pritiskom preklapajućih projekata, iscrpljenosti i potrebe sa stalnom proizvodnjom sadržaja, ali i nade i potrebe za zajedništvom koje svakodnevnu borbu za opstanak čini malo podnošljivijom. Tekst i dramaturgija nastali su u saradnji autorke predstave sa Mihaelom Michailov, muziku je uradio Alexandru Suciu, a izvode Anca Stoica, Sergiu Dita, Varga Hunor-Jozsef, Eva Danciu i Alexandra Zavelea.
Bugarski koreograf i izvođač Willy Prager poznat je domaćoj publici po brojnim predstavama koje je izvodio u Srbiji. Ovog puta ćemo gledati predstavu pod nazivom “Transformability: forever (partly musical)” i to u Bitef teatru sa početkom u 20 časova. U pitanju je novi rad koji je nastao u okviru međunarodnog obrazovnog projekta sa mladim rumunskim i bugarskim izvođačima, na osnovama ranijeg performansa “Transformability” iz 2012. godine. Predstava polazi od filozofskog teksta Bojana Mancheva, koji razmatra odnos savremenog potrošačkog društva, sa njegovom pojačanom „performativnošću“ i plesom, u kontekstu kapitalizma i globalne tržišne ekonomije. Izvođači su smešteni u konceptualni okvir mjuzikla, žanra koji simbolizuje progresivno društvo, ali se i estetski često kreće na ivici lažne sreće, dovodeći do stanja nemogućeg zadovoljstva i potpune iscrpljenosti. Predstavu izvode plesači i plesačice Eva-Maria Danciu, Mariana Gavriciuc, Nelly Georgieva, Sergiu Diță, Alexander Gochev, muziku je uradio Tian Rotteveel, a kostim Pola Popova.
U Ateljeu 212 (Svetogorska 21), 28. oktobra u 20:30 časova izvodi se predstava domaćeg koreografa i izvođača Igora Koruge pod nazivom “Unstable comrades”. Nastala je kao rezultat međunarodne saradnje – dramaturgiju i tekst potpisuje Dimitrije Kokanov, muziku Vladimir Pejković, izvode Mariana Gavriciuc, Tamara Pjević, George Alexandru Pleșca, Hunor Joseph Varga, Jakša Filipovac. U osnovi predstave su fragmentacija društva i fragmentacija pojedinaca. Predstava istražuje nasleđe kvir emancipacije kao stalnog procesa konstituisanja i izobličavanja otpora pod uticajem kako zapadnih ‘liberalnih’ društava tako i socijalističkih vrednosti za pravednije društvo. Ispituje kvir kao prostor empatije, ranjivosti, intimnosti i erotike, percepcije, izazivanja normi, i, naravno, izražavanja.
29.10. od 11 – 14 u plesnoj sali Kulturnog centra MAGACIN održaće se radionica KOLAŽIRANJA. Radionica se zasniva na konceptu “kolažiranja”, inspirisanom likovnom tehnikom, gde telo i prostor postaju platno za stvaranje plesne izvedbe. Radionicu vode Dora Pocedić i Linda Tarnovski, plesne umetnice iz Zagreba, sa bogatim iskustvom u zajedničkom radu i istraživanju kroz umetničku organizaciju CO-MMENT.
30.10. 11-13 u Sali za sastanke, Marijana Cvetković će održati radionicu – tool kit for survival 3, koja će se nastaviti kroz platformu razmene MODULARNE škole iz Zagreba & Staničinog obrazovnog programa PUZZLE, od 13 do 16 časova u plesnoj sali KC MAGACIN. Prijavite se na radionicu putem mejla: stanica.info@gmail.com
Modularna škola je edukativni program iz područja izvođačkih umetnosti i savremenog plesa. Ove godine polaznici su deo razmene unutar Nomadske plesne akademije i učestvovali su i u programu Lokomotive “Curating in Context” u Strugi. Tokom KONDENZA će posetiti Beograd kako bi se susreli s polaznicima programa Puzzle u suradnji sa Stanicom, a svoj program završavaju posetom Ljubljani i Co-festivalu, zajedno s partnerima iz Nomadske plesne akademije Slovenija.
Romuald Krežel, poljski koreograf i izvođač, koji živi i radi u Berlinu, boravio je u Beogradu 2022. godine u okviru rezidencijalnog programa Stanice Servisa za savremeni ples. Tom prilikom radio je na predstavi koju će ovog puta predstaviti ovdašnoj publici u utorak 29. oktobra od 20 časova u Centru za kulturnu dekontaminaciju pod nazivom “All that I left behind is here”. U osnovi predstave je fragmentacija društva kroz klasne podele. Novi solo Romualda Krežela crpi iz njegovog ličnog i umetničkog iskustva. Osvrćući se na svoje prvo plesno iskustvo u životu: kurs za balske plesove – jedini koji se nudi besplatno u njegovoj osnovnoj školi – on namerava da se fokusira na različite aspekte klasnog pitanja u kontekstu izvođačkih umetnosti. Ponovnim učenjem i kritičkim evociranjem pokreta, koraka, poza i različitih stilova Cha-Cha-Cha, Rumba, Jive, itd., on pokušava da istraži svoje društveno klasno poreklo i odnos sa njegovom trenutnom koreografskom praksom. Sablasne figure, post-pank muzika i estetika su mu potpora u ovom povratku u prošlost.
Bojana Robinson, koreografkinja i izvođačica iz Beograda koja živi i radi u Sloveniji pretposlednjeg dana festivala, u sredu 30. oktobra u 20 časova u Centru za kulturnu dekontaminaciju izvešće predstavu “Mašina” za koju je uradila koreografiju, a Dimitrije Kokanov tekst i dramaturgiju. Predstava je duet Bojane, koreografkinje i izvođačice, i aparata za disanje koji njena ćerka povremeno koristi. Iako je uređaj prisutan zbog zdravstvenog stanja deteta, autorka se bavi svojim odnosom prema tehnološkom uređaju, koji indirektno i direktno utiče na život autorke. Predstava na ovaj način podstiče šire razmišljanje o ulozi i mestu tehnologije u savremenom društvu i istražuje pojmove kakvi su: nega, podrška, briga i pre svega zajedništvo. Scenografiju i video rad uradio je Dorian Šilec Petek, muziku Manja Ristić, kostim Timotej Rosc.
17. Kondenz festival savremenog plesa i performansa zatvaramo promocijom knjige u okviru edukativnog programa Stanice Servisa za savremeni ples Critical Practice (Made in Yu). Promocija knjige pod nazivom “Dissonances. On Herding Cats to Take out the Trash” će se održati u četvrtak u 15 časova u Kulturnom centru Magacin (Kraljevića Marka 4), a moderiraće je Ana Pinter, jedna od autorki međunarodne grupe polaznika ovog programa (Nefeli Gioti, Ana Pinter, Elena Rose Light, Szymon Adamczak i Myrto Sarma) koji su imali priliku da provedu godinu i po dana zajedno i obilaze festivale, gledaju predstave, slušaju razgovore i diskusije, uz svoje diskusije, pisanje i pregovaranje kako bi nastala ova knjiga kao kolektivni rad.
Nakon zatvaranja festivala pozivamo publiku da zajedno sa nama poseti zatvaranje ovogodišnjeg art+science festivala Centra za promociju nauke u Botaničkoj bašti Jevremovac (Takovska 43) u duhu teme dva festivala, Okupljanja i Preplitanja. Publiku čeka uzbudljiv program u kojem izdvajamo performativno vođenje autora Vladimira Bjeličića “Razotkrivena priroda ili Priče o biljkama i radnicima” koji predstavlja novu fazu ovog rada koji je izveden na Kondenz festivalu 2020. godine.
I ove godine ulaz na sve programe Kondenz festivala je besplatan.
Pratite nas na Kondenz blogu i društvenim mrežama facebook i instagram!
PROGRAM
Žiška
Ana Dubljević
Predstava
Koreografija, dramaturgija: Ana Dubljević
Izvođenje: Tamara Pjević, Bojana Stojković, Igor Koruga, Marko Milić
Muzika: Emilija Đonin
Scenografija i kostim: Ana Dimitrijević
Dizajn svetla: Boris Butorac
Prevod pesama: Jovana Lutovac
Sestra projekta: Milica Ivić
Dizajn vizuala: Ana Dubljević, Marko Stojaković
Produkcija: Stanica servis za savremeni ples, Olivera Kecojević, Marijana Cvetković
Autorke i autori pesama:
Ocean Vuong “Predanost (Devotion)” preveo Nikola Matić; Gordana Stošić „Kikot jeseni“; Marie Howe “Practicing”; Nikki Giovani „Seduction“; Dorianne Laux “Kissing Again”; Milena Marković „Hodaš kao kralj“; Carolyn Creedon „Wet“; Philip Metres „Prayer“; E.E.Cummings “Sonet VII” prevela Ivana Maksić; Katalin Ladik „Sedi na smeđem panju“; Nikki Giovanni „Your Shower“; Lucille Clifton „To A Dark Moses“ 2 ; Tyler Knott Gregson „Can I Drink You“; Jane Hirshfield „I Have No Use for Virgins“ 3 ; Daryl Muranaka „What I Asked For“; Megan Falley „The Atheist“; Ivan Rastegorac „ Sjajna ženska“; John Stammers “House on the Beach”; Nela Šukara „Super lepak“, „Opet o Giovanniju“, „Vrelina“, „Ponovo“, „Setiću se“; Zlatko Krasni “Putovanje u Timbuktu“; E.E. Cummings „Sonet XVI“ prevela Ivana Maksić; Sappho “Fragment 38”; Gabe Moses „ How To Make Love to a Transperson“; “ Ljubavna pesma Šu-Sina“; Sharon Olds „Ecstasy“; Sierra DeMulder „When the Apocalypse Comes“.
Ko-produkcija: apap – Feminist Futures, Ministarstvo Kulture Republike Srbije
Hvala Kondenz Festivalu i Kulturnom Centru Magacin
Predstava
ŽIŠKA je koreografski rad Ane Dubljević sa savremenom erotskom poezijom. Izveden je u saradnji sa Markom Milićem, Tamarom Pjević, Bojanom Stojković i Igorom Korugom. Do ŽIŠKE Dubljević dolazi preko “Koreoerotikona” (2016), istraživanja feminističkih porno-pejzaža (2017), kroz dugogodišnja koreografska, teorijska i vizuelna istraživanja. U svom kratkom pojavljivanju žiška osvetli prostor koji je okružuje, pokaže konture vremena, daje naznake sličnosti i razlika. Žiške se mešaju u svakodnevicu. Nekada smetaju pa ih zagasimo, nekada im samo ponudimo osmeh prepoznavanja u prolazu, a nekada dozvolimo da potpale malu ili veliku vatru. Žiška oprlji glas i telo, zvuk i teksture, reč i oblik. Žiška pita hoće li „vatre ovog pakla biti jedina stvar koja nas preznojava“?
Milica Ivić
*korišćen citat je iz pesme “Kad apokalipsa dođe”, Siejra deMalder
Bodies on the line
Ioana Marchidan
Predstava
26.10. @20:00
Koncept i koreografija: Ioana Marchidan
Izvedba: Anca Stoica, Sergiu Dita, Varga Hunor-Jozsef, Eva Danciu, Alexandra Zavelea
Saradnja na tekstu i dramaturgija: Mihaela Michailov
Muzika: Alexandru Suciu
Dizajn svetla: Alexandros Raptis, Jimmy Kömpel
Produkcija: Nacionalni centar za ples iz Bukurešta (CNDB)
Prevod s rumunskog: Bojan Slavov
Podrška: Projekat SEEDS (South-East European Dance Stations), program Kreativne Evrope, Rumunski nacionalni fond za kulturu
Predstava
26.10. @20:00
Predstava “Bodies on the line” istražuje osećaje pripadnosti, kao i načine na koje se izvođači nose sa iscrpljujućim tempom savremenog života. Koja su to mesta koja zauzimaju nezavisni umetnici i performeri? Da li su deo zajednice? Postoji li zajednički skup očekivanja, želja i potreba generacije 20+? Kako živi umetnik kada reč stabilnost postane utopija? “Bodies on the line” postavlja tela u prostore kako bezbednosti, tako i nesigurnosti – iz kojih mogu da artikulišu svoje anksioznosti, nadanja i potrebe za pripadanjem zajedništvu koje čini svakodnevnu borbu za opstanak malo podnošljivijom.
Transformability: Forever [partly musical]
Willy Prager
Predstava
27.10. @20:00
Koncept, režija i koreografija: Willy Prager
Izvođenje: Eva-Maria Danciu, Mariana Gavriciuc, Nelly Georgieva, Sergiu Diță, Alexander Gochev
Muzika: Tian Rotteveel
Dizajn svetla: Ralitsa Rangelova
Kostim: Pola Popova
Fotografija: Teodora Simova (Studio “Lunohod”)
Produkcija: Brain Store Project
Partneri: Regionalni centar za savremenu umetnost “Toplocentrala”.
Finansijska podrška: projekat SEEDS (South-East European Dance Stations), program Kreativne Evrope i Bugarski nacionalni fond za kulturu, pod-program Kreativna Evropa
Predstava
27.10. @20:00
„Transformability” je bila originalna predstava, inspirisana istoimenim tekstom koji je filozof Bojan Manchev objavio 2006. godine, i u kome razmatra odnos savremenog potrošačkog društva, sa njegovom sve naglašenijom „performativnošću“ i plesom, u kontekstu kapitalizma i globalne tržišne ekonomije.. Predstava je nastala kao oblik razmene sa filozofskim tekstom, i premijerno je prikazana 2012. godine na plesnom festivalu „Tanztage” u Berlinu. Dvanaest godina kasnije, predstava se vraća na scenu. Koreograf Willy Prager iznova kreira ovaj rad sa mladim rumunskim i bugarskim izvođačima. Za potrebe predstave „Transformability: Forever [partly musical]”, filozofski tekst je pretvoren u scenario koji prati strukturu i pravila mjuzikla. Izvođači su smešteni u konceptualni okvir ovog popularnog žanra, koji simbolizuje progresivno društvo, ali se i estetski često kreće na ivici lažne sreće, dovodeći do stanja nemogućeg zadovoljstva i potpune iscrpljenosti.
Unstable comrades
Igor Koruga
Predstava
28.10. @20:30
Koncept i koreografija: Igor Koruga
Dramaturgija i tekst: Dimitrije Kokanov
Muzika: Vladimir Pejković
Dizajn svetla: Boris Butorac
Izvođenje: Mariana Gavriciuc, Tamara Pjević, George Alexandru Pleșca, Hunor Joseph Varga, Jakša Filipovac
Produkcija: Marijana Cvetković, Olivera Kecojević, Teona Milićević, Stanica Servis za savremeni ples
Ko-produkcija: Nacionalni plesni centar iz Bukurešta i Brain Store Project fondacija iz Sofije kroz projekat SEEDS (South-East European Dance Stations), apap-Feminist Futures, Culture moves Europe i Goethe-Institut, program Kreativna Evropa Evropske unije, Ministarstvo kulture Republike Srbije; rezidencijalni program Tanzfabrik Berlin e.g; Tenerife LAV rezidencijalni program.
Hvala: Kulturni centar Magacin Beograd; Pozorište Atelje 212 Beograd
Predstava
28.10. @20:30
Predstava “Unstable Comrades” nastala je kao deo međunarodnog, obrazovnog projekta “SEEDS”, Predstava kritički ispituje različite mehanizme normativizacije, opresije i eksploatacije u sferama ličnog poput roda, seksualnosti, želje, osećanja, tela, u koje kapitalizam, patrijarhat i drugi sistemi represije danas konstantno prodiru.
Komparativnom analizom preseka kvir kulture, umetnosti i marksističke ideologije u različitim socio-ekonomskim kontekstima, od socijalističkih i zapadnih društava tokom Hladnog rata do post-socijalističke Istočne Evrope, tokom umetničkog istraživanja i koreografskog rada tragalo se za primerima umetničkih praksi usmerenih protiv društvenog i državnog dogmatizma. Predstava ispituje kvir kao prostor empatije, ranjivosti, intimnosti i erotike, percepcije, izazivanja normi, i, naravno, izražavanja.
Kolažiranje
Dora Pocedić, Linda Tarnovski
Radionica
29.10. 11-14:00
Radionica nastaje na principu “kolažiranja”. Referirajući se na likovnu tehniku kolaža tokom radionice gradiće se plesni kod gde se telo i prostor u kom se nalazimo tretiraju kao platno a na kojem se kroz principe kolaža stvara plesna izvedba. Kroz improvizacijske zadatke biće istražene kvalitete kretanja i telesni alati pomoću kojih se potiče individualna kreativnost na temu “kolažiranja”.
Unutar ove radionice naglasak je na osvešćivanju delova tela unutar opšteg i osobnog prostora. Kroz rad u paru i u grupama, učesnici će se upoznati s osnovnim mehanizmima kolažiranja poput naljepnica, slojevitosti, prekrivanja i otkrivanja. Specifičnost ovog kretanja bazira se na fragmentiranom i preciznom pokretu, što treba da dovede do posebnog ritma koje telo proizvodi. Sve zajedno biće zaokruženo samostalnim kreativnim zadacima u cilju preispitivanja usvojenog znanja i alata.
Prijave za radionicu pošaljite na adresu stanica.info@gmail.com
Radionica
Dostupno za invalidska kolica
Dora Pocedić i Linda Tarnovski su plesne umetnice bazirane u Zagrebu. Nakon obrazovanja u Školi suvremenog plesa Ane Maletić i diplome na Akademiji dramskih umjetnosti u Zagrebu, zajedno odlaze u Švedsku na stručnu praksu u Vitlycke CPA pod mentorstvom Francesca Scavette. Od tada, Dora i Linda osnivaju svoju Umjetničku organizaciju CO-MMENT te nastavljaju saradnju i istraživanje zajedničkih interesa što je rezultiralo radovima, "Tango" i "..., a još su manji izlazi" te trenutno su u procesu novog rada "Co-lažiranje". Pored autorskih radova, vrlo su aktivne na sceni kao izvođačice te su imale prilike sarađivati s brojnim domaćim i stranim umjetnicima.
All that I left behind is here
Romuald Krężel
Predstava
29.10. @20:00
Koncept, koreografija, izvođenje: Romuald Krężel
Specijalna gošća: Irena Krężel
Dramaturgija: Agata Siniarska
Pomoć u istraživanju: Tamara Antonijević
Kostim: Maldoror
Tehnička podrška, dizajn svetla: Patrick Faurot
Muzičko usmerenje, dizajn zvuka: Miguel Caldas
Podrška na dizajnu zvuka: Zach Hart
Produkcijski menadžment: Anna Konrad
Asistent u umetničkom radu: Louis F. Baca V.
Umetnička podrška: Carolina Mendonça, René Alejandro Huari Mateus
Produkcija: Romuald Krężel
Koprodukcija: Uferstudios iz Berlina i HELLERAU – European Centre for the Arts iz Drezdena
Finansijska podrška: Poverenik Savezne vlade Nemačke za kulturu i medije kao deo Alliance of International Production Houses. Hauptstadtkulturfonds. Podrška kroz rezidencijalni program koji je finansiran od strane Odeljenja za kulturu i Evropu, Senat grada Berlina, Stanica – Servis za suvremeni ples u Beogradu, Akademie Schloss Solitude iz Štutgarta. Istraživački proces je podržao Fonds Darstellende Kunste sredstvima Poverenika Savezne vlade za kulturu i medije u okviru programa NEUSTART KULTUR. Gostovanje sufinansiraju Odeljenje za kulturu i socijalnu koheziju Senata grada Berlina, Nationales Performance Netz (NPN), Ministar kulture i nacionalnog nasleđa Republike Poljske i NATIONALES PERFORMANCE NETZ International Guest Performance Fund for Dance, koji je finansiran od strane Federalnog komesara Vlade za kulturu i medije.
Predstava
29.10. @20:00
Romuald Krężel svoj novi solo ”All that I left behind is here” crpi iz ličnog i umetničkog iskustva. Osvrćući se na svoje prvo plesno iskustvo u životu: kurs za balske plesove – jedini koji se nudi besplatno u njegovoj osnovnoj školi - on namerava da se fokusira na različite aspekte klasnog pitanja u kontekstu izvođačkih umetnosti. Ponovnim učenjem i kritičkim evociranjem pokreta, koraka, poza i različitih stilova Cha-Cha-Cha, Rumba, Jive, itd., on pokušava da istraži svoje društveno klasno poreklo i njegov odnos sa njegovom trenutnom koreografskom praksom. Sablasne figure, post-pank muzika i estetika su mu potpora u ovom povratku u prošlost, koje kulminira emotivnim razgovorom sa umetnikovom majkom o klasi, telu, poslu, sramoti i plesu.
Tool kit for survival Marijana Cvetković + Modularna škola & Puzzle
Radionice
30.10. 11-13:00, 13-16:00
30. oktobra od 11 do 13:00 u sali za sastanke u Kulturnom centru Magacin, Marijana Cvetković će održati radionicu - Tool kit for survival 3. Nakon radionice, dogodiće se razmena između Modularne škole i edukativnog programa Puzzle od 13 do 16:00 u plesnoj sali u KC Magacin.
Učesnici: Dora Pocedić, Linda Tarnovski, Viktoria Bubalo, Sara Trbara i Boris Barukčić.
Voditeljka umetničkog programa: Aleksandra Janeva Imfeld.
Prijave za radionice pošaljite na adresu stanica.info@gmail.com
Radionice
30.10. 11-13:00, 13-16:00
Modularna škola je obrazovni program iz oblasti izvođačkih umetnosti i savremenog plesa. Kroz module koji traju nekoliko meseci, Modularna škola nudi prostor za saradnju, razmenu znanja, mentorstvo i umrežavanje s lokalnom i regionalnom plesnom zajednicom. Namenjena je svima zainteresovanim za autorski rad i razvoj svoje umetničke prakse.
Ove godine, polaznici su učestvovali u razmeni u okviru Nomadske plesne akademije i bili deo programa "Curating in Context" u programu Lokomotive. Za vreme KONDENZ festivala, Modularna škola će posetiti Beograd, a svoj program će završiti posetom Ljubljani i Co-festivalu, zajedno s partnerima iz Nomadske plesne akademije Slovenija.
Mašina
Bojana Robinson
Predstava
30.10. @20:00
Koreografija, izvedba: Bojana Robinson
Tekst i dramaturgija: Dimitrije Kokanov
Scenografija i video rad: Dorian Šilec Petek
Muzika: Manja Ristić*
Kostim: Timotej Rosc
Dizajn svetla: Igor Remeta
Naracija: Polona Juh
Koreografsko treće oko: Kaja Lorenci
PR tim: Paulina Pia Rogač i Tina Malenšek
Fotograf: Matt Robinson
Produkcija: Institut za savremenu umetničku praksu i teoriju 0.1
Koprodukcija: Cankarjev dom
Partneri: Društvo za umetnost i kulturu 47, Vrhnika, DUM - društvo umetnika, Ljubljana, Društvo za kulturnu produkciju i afirmaciju umetničkih procesa NAGIB, Maribor
Uz finansijsku podršku: Ministarstvo kulture Republike Slovenije, Opština Ljubljana, Ambasada Republike Slovenije u Beogradu
Zahvala: Pulmodata - Klavdija Ocepek Rožac i Marko Dovjak, Društvo HUD”O
*Kompozicija Mašina M2 sa odlomkom sa albuma Hidden Adriatic (u saradnji sa Robertinom Šebjanič), kompozicija Basne – strana B (u saradnji sa Markom Vernonom
Predstava
30.10. @20:00
Predstava Mašina je duet Bojane, koreografkinje i izvođačice, i aparata za disanje koji njena ćerka povremeno koristi. Iako je uređaj prisutan zbog zdravstvenog stanja deteta, autorka istražuje svoj lični odnos prema tehnološkom uređaju, koji indirektno i direktno utiče na život autorke.
Autorka preispituje prirodu mašine, kako ona postaje subjekt same predstave i kako se odnos između uređaja i čoveka manifestuje u izvođačkom polju.
Dissonances. On Herding Cats to Take out the Trash
Ana Pinter
i Marijana Cbetković
Promocija knjige
31.10. @15:00
Critical Practice (Made in Yugoslavia): Ana Pinter i Marijana Cvetković
Novo izdanje: Dissonances. On Herding Cats to Take out the Trash
Autori: Nefeli Gioti, Ana Pinter, Elena Rose Light, Szymon Adamczak i Myrto Sarma
Čitav proces pomagale su i mentorski podržavale Ana Vujanović, Marijana Cvetković i Biljana Tanurovska Kjulavkovski.
Ana će predstaviti novu knjigu “Dissonances.”, zajednički rad učesnika programa Critical Practice-Made in Yu tokom 2023. godine.
U ovoj knjizi, oni razmatraju svoju “saradnju u svetu koji je u kolapsu”, dele svoja razmišljanja o procesima zajedništva, saradnje i pitanjima, temama i umetničkim delima sa kojima su se sretali tokom programa.
Promocija knjige
31.10. @15:00
Ana Pinter je polaznica petog ciklusa programa Critical Practice-Made in Yu, programa mreža Nomad Dance Academy i apap – Feminist Futures da bi se podstaklo diskurzivno promišljanje savremenih izvođačkih umetnosti, sa fokusom, ali ne isključivo, na post-jugoslovenski prostor. Ana je režiserka i kulturna radnica u polju pozoršne i performativnih umetnosti koje kombinuju teoriju sa umetičkom praksom. Trenutno je na doktorskim transdisciplinarnim studijama savremene umetnosti i medija Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu.