APAP LOGO BLACK TRANS min

APAP Feminist Futures

apap – FEMINIST FUTURES je projekat realizovan u periodu od 2020. do 2024. godine koji se bavi nejednakošću u polju izvođačkih umetnosti i  nudi strukturalna rešenja za taj problem. To se ostvaruje kroz novi model saradnje između umetničkih organizacija i samih umetnika, ali i između partnera unutar evropskog kulturnog prostora. Projekat Feminist Futures  nudi sliku drugačijeg društva gde umetnost dobija ključnu ulogu u društvenim promenama.

Graphic: Feminist Futures logo

Glavna okvir projekta donosi promenu u samom načinu vođenja projekta kroz zajednički rad organizacija i umetnika (horizontalnost u odlučivanju i upravljanju projektom). Ovaj model omogućava direktni uticaj na kvalitet uslova rada umetnika kroz povećanje sigurnosti rada i direktno odlučivanje.

apap je jedna od vodećih evropskih mreža za izvođačke umetnosti koja postoji skoro 20 godina. Okuplja 11 institucija iz 11 zemalja koje dele interes za eksperimentalne prakse u plesu, kao i veru da umetnost može pokrenuti snažne društvene promene.

U ovom projektu bavimo se glavnim sektorskim problemima, povezanim na različite načine sa problemom nejednakost:

1. Na stvaranje ličnog estetskog jezika umetnika duboko utiču mogućnosti koje nudi socijalni, politički i ekonomski kontekst. Kada to posmatramo na nivou Evrope, zapažamo izrazitu nejednakost za umetnike u različitim zemljama i kontekstima.

2. Umetnici su u neprekidnom i rastućem riziku od prekarizacije. Zbog svog inovativnog jezika bore se da se uklope u tradicionalne načine produkcije i prezentacije, a često im nedostaje infrastrukturna podrška.

3. Na publiku savremenih izvođačkih umetnosti takođe utiče nejednakost, posebno u pogledu pristupačnosti eksperimentalnim umetničkim delima u različitim evropskim zemljama.

4. Kulturni radnici su često suočeni sa sve većim radnim opterećenjem, nedostatkom mogućnosti za obuku i razmenu među kolegama. Zato apap koncipira ovaj program koristeći intersektorski feminizam kao etički okvir za kreiranje konkretnih odgovora na ove probleme. Adresiranjem svakog oblika diskriminacije, ugnjetavanja ili nepovoljnog položaja koji nastaju preklapanjem različitih socijalnih i političkih identiteta (pol, rasa, klasa, seksualnost, invaliditet itd.), intersektorski feminizam postaje moćan alternativni skup principa oko kojih izvođačke umetnosti, kao i demokratsko društvo mogu biti organizovani.

Partneri su se složili oko niza principa, oblikovanih teorijom intersektorskog feminizma, koji služe kao etički okvir projekta za sve umetničke, kustoske i upravljačke odluke. Ovaj konkretan vodič o tome „kako učiniti stvari drugačijim“ nadgledaće delovanje mreže i promovisaće društvenu i političku jednakost:

1. projekat se opire reprodukciji radnih modela zasnovanih na netransparentnim odnosima moći, isključenju i eksploataciji i aktivno radi na pružanju jednakih mogućnosti svim svojim učesnicima;

2. projekat obraća pažnju na uticaj koji njegove aktivnosti imaju na prirodno, socijalno i ekonomsko okruženje, kao i na uslove rada i života svih učesnika;

3. projekat je svestan da mnogi ljudi kojima se obraća nemaju pristup njegovim programima i predlaže konkretne alternative;

4. projekat brine da se glas svih učesnika čuje sa istom pažnjom i važnošću, te predlaže permanentnu razmenu i osigurava da se različita gledišta odražavaju i čuju unutar aktivnosti projekta.

Koristeći ovaj skup principa kao smernice, apap želi da:

1. osnaži novu generaciju budućih umetnika da kreiraju društveno relevantne projekte, predstavljene širom Evrope i da osiguraju svoj radni i životni status dugoročnim angažmanima;

2. razvije novi održivi modela za međunarodnu saradnju među kulturnim institucijama;

3. olakša pristup (izvođačkim) umetnostima svim ugroženim i / ili diskriminisanim zajednicama i društvenim grupama;

4. ojača razmenu između institucija, umetnika i publike širom Evrope i podigne svest o pitanjima jednakosti.

U okviru ovog projekta Stanica je bila zadužena za razvoj i realizaciju programa Critical Practice (Made in Yugoslavia).

Više o projektu na apapnet.eu

Projekat podržava program Kreativna Evropa Evropske Unije.

PROČITAJTE: